Strona Główna FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Rejestracja Album Download
Poprzedni temat «» Następny temat
szuranie kijów po podłożu
Autor Wiadomość
garyfisherka 

Wysłany: 2010-03-25, 13:11   szuranie kijów po podłożu

witajcie, jak sie pozbyć szurania kijów o podłoże ? ;/ ja się uczyłam chodzić na asfalcie i mam problem także na naturalnym podłożu, szczególnie jeśli nie jest zbyt równe. czasem, tak pisałam wcześniej, kij mi ucieka. Porblem jest w ogóle z szuraniem kijów. nic mi instruktor nie mówił, że to szuranie jest nieprawidłowe... ale znowu słyszałam, że tak nie powinno być, co zrobić zeby nie "szurać" ?

nordicos 
nordicos

Wysłany: 2010-03-28, 14:08   szuranie

Aby nie szurać kijami po podłożu należy używać odpowiedniej końcówki i tak w przypadku asfaltu są to plastikowe buciki, które mają zróznicowany kształt w zależności od producenta kijow. W przypadku szutrowych lub trawiastych podloży nie nalezy uzywać ww. bucików tylko gołe końcówki kijów (groty, szpikulce) - najczęściej widiowe, które mają najlepszą przyczepność w takich terenach.
Radzę także używać nieco więcej energii w momencie stawiania kija. Dociśnięcie kija reką powinno zapobiec szuraniu bądź też obsuwaniu się kija w terenie szutrowym. Szuranie podczas prowadzenia kija wprzód powinno zostać wykluczone unosząc kij tak aby grot kija nie miał w tym czasie kontaku z podłożem

pozdrawiam

Maciej Wojtas
www.nordicos.pl

Kyllyan 

Wysłany: 2011-01-13, 09:51   

Podczas prowadzenia kija w przód - panie Wojtas - mamy otwarta rekę. A więc nie ma mozliwosci unoszenia kija. ;)

mk 
MacieK

Wysłany: 2011-02-10, 15:07   

W końcowej fazie odepchnięcia przy całkowicie otwartej dłoni, nacisk przekazywany jest na kij poprzez paski rękojeści. Podczas przenoszenia kija wprzód, kij jest podnoszony z podłoża także za pośrednictwem pasków. Tak więc wszystko się zgadza Kyllyan :)
Można powiedzieć : wbijamy rękojeści, a całą resztę pracy wykonują paski. Powiem więcej, czasem mam wrażenie, że nawet nie chwytam rękojeści tylko ją asekuruję by kij zachował odpowiedni kierunek przy wbijaniu. Dlatego tak istotne jest by do NW używać kijów do NW z odpowiednimi paskami-rękawiczkami, a nie kijów trekkingowych, z którymi tak się chodzić nie da.

gymsport 

Wysłany: 2012-03-03, 16:44   

dokladnie, wiekszosc kijki sa to trekkingowe, ale ludzi ich uzywaja jako kijki do NW, bez rekawiczek i bez rekojeści... ale w sumie dobrze ze chociaz chodza:) stylem "babciowym" bo to tez wplywa na ich poprawe zdrowia:)
Ostatnio zmieniony przez Administrator 2012-03-03, 19:45, w całości zmieniany 1 raz  

derwisz 

Wysłany: 2012-03-11, 09:22   

Troche prawdy w tym jest, ale za duzo masla w masle...
Szuranie kijkami nie jest spowodowane ani zle dobrana koncowka, ani tez zbyt malym slabym "wbiciem" kijka w podloze. Abstrachujac juz od plastikowych bucikow, ktore nie sa plastikowe lecz wykonane z tworzyw gumowych lub imitujacych gume. I ktore na dobra sprawe zostaly stworzone tylko po to, zeby zwiekszyc sprzedaz, gdyz nie jest mozliwe nauczenie sie prawidlowej techniki nordic walking na takim podlozu. Nawet przez doswiadczonych chodziarzy zastosowanie takiej techniki jest praktycznie niemozliwe, gdyz kijki powinny byc wbijane pod katem ostrym po czym powinno nastepowa mocne odepchniecie, co niestety prowadzi do slizgu koncowki na betonowym podlozu i w efekcie praktyczne wylaczenie pracy ramion i tulowia z wysilku oraz prawidlowego sposobu poruszania sie.
Szuranie bedzie najczesciej spowodowane nieprawidlowa dlugoscia kijkow (zbyt dlugie) lub, co bardziej prawdopodobne, nieprawidlowym katem, pod jakim je wbijamy i przenosimy. Zbyt prosropadle ustawienie kijkow do podloza w momencie ich przenoszenia do przodu powoduje owo szuranie.

Odpowiedz do tematu